Cumartesi , Haziran 10 2023

Bayer ve YGA’dan Yeni Sosyal Sorumluluk Projesi: ‘Bilimle Buluş’

Bayer ve YGA, Türkiye’de bilime ve bilim okuryazarlığına katkı sağlamak adına güçlerini birleştirdi. ‘Bilimle Buluş’ projesi kapsamında Bayer ve YGA, Türkiye’nin dört bir yanında 10. ve 11. sınıfta okuyan lise öğrencileriyle bir araya gelerek gençlerin kendilerini geliştirmelerini, yerel sorunlara bilimi temel alarak yenilikçi çözümler üretmeyi öğrenmelerini amaçlıyor.

Bayer ve YGA; yeni sosyal sorumluluk projeleri ‘Bilimle Buluş’un lansmanını gerçekleştirdi. YGA Summit 2021’de projeyi duyuran Bayer ve YGA, bilimin ve bilim okuryazarlığının gelişmesine katkı sağlamayı ve Türkiye’nin dört bir yanında 10. ve 11. sınıfta okuyan lise öğrencilerinin eğitim – öğretim hayatında yeni bir ufuk açmayı hedefliyor. Projenin odağında yaşadığı toplumun ihtiyaçlarının ve sorunlarının farkında olan, çevresine duyarlı gençler yer alıyor. Gençlerin kendilerini geliştirmeleri ve yerel sorunlara bilimi temel alarak yenilikçi çözümler üretmeyi öğrenmeleri amaçlanıyor.

Programa başvuran tüm lise öğrencileri, onlar için özel olarak hazırlanan online müfredat ile kendilerini geliştirme fırsatı bulabilecek. Performansa dayalı seçim sürecinin sonrasında 150 öğrenci online olarak gerçekleştirilecek mülâkat ile değerlendirilecek ve 25 öğrenci ana programa katılmaya hak kazanacak. Ana programa seçilen öğrenciler Nisan ayında başlayacak olan 101 Kampı’nda yıl boyunca birlikte çalışacakları ekip arkadaşları ve mentorlarla tanışacak. Program süresince öğrenciler girişimcilerden, bilim insanlarından ve mentorlardan eğitim alacak. Yanı sıra topluma yarar sağlamak adına yaşadıkları yerlerdeki sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlayacaklar.

Seçilen projeler Bayer’in desteğiyle hayata geçecek

Öğrenciler, 5 günlük Yaz Kampı’nda gruplara ayrılarak Bayer’in ‘Daha İyi Bir Yaşam için Bilim’ amacı doğrultusunda Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ‘Sağlık ve Kaliteli Yaşam’ ve ‘Açlığa Son’u temel alarak çalışmalar gerçekleştirecek. Seçilen projeler Bayer’in desteğiyle hayata geçirilecek. Program kapsamında ayrıca seçilen lise öğrencilerine; Bayer’in girişim hızlandırma programı G4A Turkey’e seçilen startup şirketlerinde ve YGA Ventures’da staj imkânı sunulacak.

 

İlginizi çekebilir

Sartonet’ten İçme Suyu Analizleri için Hatay’a Filtrasyon Cihazları Desteği…

İki ay önce meydana gelen depremlerle birlikte 11 il hem maddi hem manevi yaralar aldı. Yaşamını çadır ya da konteynerlerde sürdüren pek çok insan, şimdi ise su kirliliğiyle mücadele ediyor. Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yapan filtre ve filtrasyon teknolojileri şirketi Sartonet, Hatay’a suların analiz edilmesi için membran filtrasyon cihazı ve ekipman bağışında bulundu.