World Medicine’den Üst Üste İhracat Şampiyonluğu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) her yıl düzenlediği İhracatın Yıldızları Ödül Töreni dün akşam gerçekleşti. World Medicine, 2023 yılının da en çok ilaç ihracatı yapan şirketi oldu.

Kimya sektöründeki şirketleri ihracattaki başarılarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek için İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından gerçekleştirilen İhracatın Yıldızları Ödülleri’nin dokuzuncusu dün akşam gerçekleşti. World Medicine ilaç ihracatında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ilk sırada yerini alarak “İlaç İhracatı Şampiyonu” unvanını korudu.

Törene katılan World Medicine Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sohrab Mammadov, “Yaptığımız ihracat ve Ar-Ge yatırımlarımızın karşılığını bu anlamlı ödüllerle alabilmek bizim için olağanüstü bir motivasyon ve gurur kaynağı. Dünden bugüne baktığımızda izlediğimiz her adımda ülke ekonomisine katkıda bulunacak şekilde hareket ediyoruz. Bunu yaparken yaptığımız yatırımların bizim önümüzü nasıl açtığına da şahit oluyoruz. Türkiye’nin ilacını dünyaya ihraç etme hedefimizi uzun yıllardır dile getiriyorduk. Bu hedefimizin somut bir şekilde de sonuçlarını görmek bizim için çok değerli. Şu anda Avrupa, Asya, Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika’da 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu sayının daha da artması için girişimlerimize devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Sohrab Mammadov, “Sürdürülebilir bir başaranın devamı için dünyada bulunduğumuz ülkelerde ilk 20 ilaç üreticisi arasında yer almak ve global pazar payımızı arttırmak istiyoruz.  Bu hedefe paralel olarak yatırımlarımıza hız verdik. Üretim kapasitemizin yanı sıra alt yapımızı güçlendirdik ve teknolojiye ciddi yatırım yaptık. Bu yatırımlar sayesinde de üretim ağımız genişledi ve 2020 yılında ilk kez oturduğumuz zirve koltuğuna, 2022 yılında da yerleştik. Bu yıl bir kez daha zirvenin sahibi olmak “İlaç İhracat Şampiyonluğu” gibi önemli bir unvanı koruyarak devam etmek bizim için çok kıymetli. İlaç ihracatında üst üste şampiyon olmanın özellikle ülke ekonomisi açısından öneminin bilincinde olarak hareket ettiğimizin kanıtı olduğunu düşünüyoruz. Buradan hareketle ihracattaki payımız bugün bizi zirvenin sahibi yaparken, Türkiye ekonomisine en çok katkı yapan şirket olma vizyonu ile yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz her yatırım bizi ilaç ihracatı denildiğinde akla gelen tek marka yapacağına gönülden inanıyoruz” dedi.

İlginizi çekebilir

Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi’nin Nisan Bilim Etkinliği ‘Sürdürülebilirlik’ Alanında Gerçekleşecek

Bilim Kahramanları Derneği’nin öncülüğünde, Pfizer Türkiye’nin katkıları ile gerçekleşen ‘Bilim Gençlerle Kazanacak’ projesinin ‘Yaşanabilir Bir Dünya İçin Yenilenebilir Enerji Kaynakları’ başlıklı bilim etkinliği, 24 Nisan'da 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerinin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Lise öğrencilerini eğitim ve bilimle buluşturmaya devam eden ücretsiz etkinlik sonrasında tüm katılımcı gençlere dijital katılım belgesi verilecek.