Bayer G4A Programı’na Sağlık ve Tarım Alanında Yenilikçi Çözümler Sunan 5 Girişim Seçildi

Bayer Türkiye’nin bu yıl 7.’sini düzenlediği G4A Girişim Hızlandırma Programı’na seçilen girişimler belli oldu. Bu yıl 200’den fazla girişimin değerlendirildiği programa sağlık ve tarım alanında 5 girişim katılmaya hak kazandı. G4A Girişim Hızlandırma Programı’na seçilen tüm girişimciler, 100 gün boyunca online eğitim, mentorluk, iletişim ağını genişletme, ürün geliştirme ve Bayer’le iş birliği yapma imkânlarından yararlanacak. 5 girişim arasından belirlenen 3 girişime ise 300’er bin TL hibe desteği verilecek. 

Türkiye’de sağlık ve tarım alanında yenilikçi çözümler sunan, fikir aşamasını geçmiş, bir ürüne veya prototipe sahip ya da satış aşamasında olan girişimlere destek olmak amacıyla yola çıkan Bayer, Hackquarters by Tenity iş birliği ile 2018 yılından bu yana yürüttüğü G4A Girişim Hızlandırma Programı ile Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine yedinci yılında da katkı sağlamaya devam ediyor.

Bu yıl Bayer’in İlaç, Tüketici Sağlığı ve Tarım Ürünleri iş bölümlerine yönelik 200’den fazla girişimin değerlendirildiği programa CorPal, O-Asistan, Afara, Eczita ve Relate olmak üzere 5 girişim seçildi.

Tüm girişimler programın sunduğu fırsatlardan yararlanarak iş ağlarını genişletme, girişimlerini hızlandırma, inovatif çözümlerini geliştirme ve Bayer ile iş birliği yapma imkânı elde edecek. 100 gün boyunca iş modeli yaratmadan B2B satışa, marka ve pazarlama stratejisinden fiyatlandırma politikasına kadar birçok farklı konuda eğitime katılacak. Aynı zamanda Bayer çalışanlarından ve Hackquarters by Tenity’nin network’ünde yer alan, alanında uzman kişilerden mentorluk desteği alacak. 5 girişim arasından belirlenen 3 girişime ise 300’er bin TL hibe desteği verilecek.

G4A 2024 Girişim Hızlandırma Programı’na seçilen girişimler:

CorPal: Uzun dönem takip gerektiren hastalıklar için özel geliştirilmiş yapay zekâ destekli bütüncül rehabilitasyon platformunu hastaların mobil cihazlarına taşıyarak hastaların kişiselleştirilmiş içeriklere ve psikolojik desteğe ulaşmalarını, istedikleri zaman ve yerde doğru egzersizleri yapmalarını sağlıyor.

O-Asistan: Onkoloji ve hematoloji alanında hastalar, hasta yakınları ve doktorlar için sunduğu akıllı kemoterapi takvimi, ilaç hatırlatmaları, yan etki yönetimi ve ikinci uzman görüşü özellikleriyle tedavi sürecinin izlemesini, takip edilmesini ve yönetilmesini mobil uygulama üzerinden kolaylaştırıyor ve doktorlara daha hızlı ulaşılmasını sağlıyor.

Afara: Tarım robotu ile pamuk hasadı sonrası yere dökülen pamukları, görüntü işleme yöntemi ile tespit edip vakumlu toplama sistemleri ile topluyor; otonom kontrol edilebiliyor ve verimlilik esaslı tarla verileri sağlıyor.

Eczita: Dijital cüzdan uygulaması ile markaların ve eczanelerin, müşteri alışveriş deneyimini daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Markaların panelleri üzerinden oluşturduğu kampanyaları geçerli olan eczanelerde son kullanıcıyla buluşturarak kullanıcıların, anne & bebek, kişisel bakım, dermokozmetik ve gıda takviyesi kategorilerinde eczanelerden daha uygun fiyatla doğru ürüne erişmesini sağlıyor.

Relate: Uzman psikologlar tarafından hazırlanan bilimsel içerikler, alışkanlık ve duygu takibi özellikleri ile kişiselleştirilmiş çözümler sunarak kullanıcıların kendilerini daha iyi hissetmelerini ve geliştirmelerini sağlıyor.

Girişimler hız kazanıyor, yatırım alıyor

Bayer; sağladığı hibe, mentorluk, eğitim desteği ve iş birliği imkânlarıyla Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine 4 milyon TL’ye yakın katkı sağladı. Programa bu zamana kadar seçilen 37 girişim; stratejilerini gözden geçirme, prestij ve görünürlük elde edebilme fırsatı buldu, Bayer’in ve Hackquarters by Tenity’nin network’üne kolayca erişip ihtiyaç duyduğu her noktada destek alabildi ve hız kazandı. Girişimlerden bazıları yurt dışı pazarlarına açıldı, yatırım aldı ve yeni iş birliklerine imza attı.

İlginizi çekebilir

Bayer, Türkiye’de 70. Yılını Kutluyor

Dünyada 160, Türkiye’de ise 70 yıldır faaliyet gösteren Bayer, hem tarım hem de sağlık alanında önemli bir konumda yer alıyor. Kadın sağlığı, kardiyoloji, nefroloji, oftalmoloji ve onkoloji alanlarında insanların yaşamlarında fark yaratan, yenilikçi ilaçlar ve yeni terapötik yaklaşımlar araştırıp geliştiren Bayer İlaç’ın Türkiye ve İran Ülke Grubu Başkanı Colin Tyrer ile şirketin Türkiye’deki faaliyetleri, Ar-Ge ve klinik araştırmalara yaptığı yatırımları, sosyal sorumluluğa ve sürdürülebilirliğe bakış açısı ve projeleri ile Türkiye’deki yerelleşme adımlarına ilişkin konuştuk.